Co jeść przed treningiem?

Ile godzin przed posiłkiem powinniśmy zjeść posiłek albo wypić napój? Poniżej kilka odpowiedzi na te pytania.

Są dwie podstawowe reguły, o których zawsze należy pamiętać:
1) posiłek przed treningiem powinien być łatwostrawny i jednocześnie powinien dostarczyć organizmowi energii potrzebnej do wykonywania ćwiczeń,
2) ilość kalorii skonsumowanych nie powinna przekroczyć ilości kalorii jaką utracimy podczas naszego treningu i jednocześnie ilość kalorii nie powinna być mniejsza niż podstawowe zapotrzebowanie naszego organizmu do wykonywania ćwiczeń.
Węglowodany, białka i tłuszcze?

Najlepsze jedzenie jakie powinniśmy zjeść przez treningiem to takie, które dostarczy natychmiastową energię naszemu ciału, tak aby miało wystarczającą ilość paliwa by poradzić sobie z wyczerpującym codziennym treningiem. A jak dostarczyć ciału szybko energię? Jedząc potrawy bogate w węglowodany! Zaletą potraw złożonych z węglowodanów jest to, że oprócz tego że dają ciału energię do ćwiczeń również zostają one w żołądku maksimum 2 godziny. Porównując zjedzenie białka i tłuszczów przed ćwiczeniami, całkowite strawienie zajmie żołądkowi co najmniej kilka godzin. To może powodować wiele problemów trawiennych dla ćwiczącego. Aby uniknąć takich kłopotów posiłek przed treningiem powinien być w stosunku 3:1 dla węglowodanów i białek z małą ilością zdrowego tłuszczu jak ten z oliwy z oliwek czy ziaren roślin. Jednym z łatwo przyswajalnych węglowodanów, który powinniśmy przyjąć w ciągu godziny przed treningiem są soki owocowe, owoce tj. melon, banan, ananas, mango, morela czy napoje energetyczne.

Co jeść przed treningiem

Proste i złożone węglowodany

Przed rozpoczęciem ćwiczeń nie powinniśmy konsumować węglowodanów prostych ani przetworzonych. Oznacza to, że przed treningiem powinniśmy jeść tylko węglowodany złożone, które zawierają się w warzywach, owocach, wszystkich ziarnach. Węglowodany złożone są bogate w błonnik, antyoksydanty, minerały i witaminy, co sprawia że są one idealnym posiłkiem przed treningowym.

Jak dużo wody?

Podstawowym elementem jest dobre nawodnienie organizmu przed, w trakcie i po treningu. Odwodnienie organizmu może powodować bóle głowy, zmęczenie, a osoba ćwicząca nie będzie mogła właściwie ćwiczyć. Codziennie powinniśmy wypijać 2 litry wody. Przed treningiem, kobieta powinna wypić 3 szklanki wody a mężczyzna - 4 szklanki.

Ile elektrolitów?

Ważne jest aby podczas treningu utratę wody kompensować elektrolitami tj. sód. Pocąc się podczas ćwiczeń organizm wydziela sól. Aby ją zastąpić, należy przed i podczas treningu przyjmować napoje energetyczne, które zawierają takie rodzaje elektrolitów, które kompensują utratę soli z organizmu.

Ile kalorii?

Nie tylko ważne jest to aby jeść odpowiednią żywność przed treningiem ale również ważne jest to aby spożywać jej odpowiednią ilość. Jeśli przez ćwiczeniami zjemy za dużo spowoduje to, że staniemy się leniwi, może doprowadzić to również do niestrawności. Gdy zjemy za mało, w czasie treningu będziemy głowni i nie będziemy mieli energii ćwiczyć. Idealnym posiłkiem przed treningiem to posiłek zawierający 2000 kalorii dla kobiety i 3000 dla mężczyzny. Posiłek przed treningiem powinien zawierać owoce, warzywa, orzechy, jogurt, zboża, mleko niskotłuszczowe czy soki warzywne. Aby wszystko zostało strawione przed treningiem taki posiłek należy spożyć 2-3 godziny przed treningiem.

Ciało każdego człowieka jest inne i różne jest jego zapotrzebowanie. Są ludzie, którzy nie mogą nic jeść przed treningiem a dla innych powyższe wskazówki okażą się przydatne. Przed porannym treningiem może wystarczyć śniadanie, przed wieczornym - obiad. Aby odpowiednio dobrać posiłek jaki będzie pasował naszemu ciału przed treningiem jest konieczność poeksperymentowania z posiłkami. Ważne jest aby były to węglowodany złożone. Jednak jeśli żadna z wypróbowanych przez was opcji posiłku przed treningiem nie będzie pasować do waszego ciała warto skonsultować to z dietetykiem.