Ćwiczenia kardio (aerobowe)

Chcąc uzyskać płaski brzuch trzeba pomyśleć o ćwiczeniach kardio (aerobowych). Nie ma innej drogi. Ćwiczenia kardio polepszają pracę twojego serca i zwiększają metabolizm nawet do 24 godzin po treningu. Największą jednak ich zaletą jest to, że rzeczywiście spalają one tłuszcz, w tym także ten na brzuchu. Stosowanie tych ćwiczeń wraz ze zdrowym odżywianiem oraz zastosowaniem kilku ćwiczeń na mięśnie brzucha aby je wyrzeźbić to najlepszy sposób na płaski brzuch.
Jakie ćwiczenia najlepiej się nadają do treningu cardio?

ćwiczenia kardio
Tak naprawdę każde ćwiczenie, które podnosi twój puls jest dobre. Jeśli lubisz ćwiczyć na dworze rozważ szybkie chodzenie, bieganie czy jazdę na rowerze. Jeśli natomiast lubisz ćwiczyć na siłowni czy nawet w domu to spróbuj bieżni, orbitreka czy roweru stacjonarnego.

Od czego zacząć?

Wybierz to co naprawdę lubisz robić. Jest to o tyle ważne iż jeśli to będzie czynność, której nie lubisz to ciężko ci będzie się zmobilizować 3-4 razy w tygodniu do robienia ich. Dla niektórych będzie to pływanie na basenie, dla innych bieganie czy jazda na rowerze. Tak naprawdę to nie liczy się co robimy ale jak.

Najpopularniejsze ćwiczenia kardio (aerobowe)

Bieganie
Chyba najbardziej popularne. Można ćwiczyć w każdym wieku. Nie wymaga specjalnego sprzętu oprócz dobrych butów. Poza tym można spalić naprawdę dużą ilość kalorii zwłaszcza jeśli dodamy do tego krótkie podbiegi i sprinty, na których nasze tętno będzie rosnąć. W 30 minut można spalić nawet do 300 kalorii.
ćwiczenia kardio

Jazda na rowerze
Nie ważne czy na dworze czy w domu na stacjonarnym rowerze, jest to świetne ćwiczenie kardio. Zarówno pozwala na spalenie dużej ilości kalorii (250-500 w 30 minut w zależności od tempa i oporu) jak i wpływa pozytywnie na naszą wytrzymałość.

Orbitrek
Świetne narzędzie symulujące jednocześnie biegani i jazdę na rowerze. Spalanie kalorii jest bardzo podobne jak przy bieganiu. Zaletą tego jest to że oszczędzamy swoje stawy (kolana i kostki) nie narażają ich na kontuzję. Poza tym można to robić gdy pogoda jest nieodpowiednia.

Pływanie
Ćwiczy całe ciało. Im więcej części ciała uwzględnisz w treningu tym więcej kalorii spalisz. Pływając non stop przez 30 minut można spalić nawet 400 kalorii. Poza tym pływanie znakomicie wpływa na kręgosłup oraz nie obciąża w żaden sposób naszych stawów.

Aerobic na stepie
Celuje głównie w nogi i biodra. Podczas intensywnej sesji można spalić nawet do 400 kalorii w 30 minut.

Chodzenie
Podczas 30 minut szybkiego spaceru można spalić aż do 180 kalorii. Jeśli dorzucimy do tego podejścia pod wzniesienia czy nawet krótki bieg to ta ilość będzie większa.

Zacznij trening powoli, 30-40 minut przez 3-4 razy w tygodniu. Możesz zwiększyć czas treningu wraz ze wzrostem swojej wydolności.

Jakie są zalety ćwiczeń kardio?

- spalasz kalorie i tłuszcz z całego organizmu
- ćwiczenia te sprawiają iż twoje serce jest mocniejsze co w końcu prowadzi do tego iż nie musi tak mocno pracować aby pompować krew do żył
- wykonywanie tych ćwiczeń zmniejsza ryzyko zawału serca, wysokiego poziomu cholesterolu, wysokie ciśnienia we krwi oraz cukrzycy
- Poprawa wydolności płuc
- Lepszy sen, dobre na problemy z bezsennością
- Poprawiają humor, ponieważ wykonywanie ich zwiększa poziom endorfin we krwi
- Pozwalają zmniejszyć stres

Najprostsze ćwiczenie od którego możesz zacząć

1. Zacznij powoli biec przez 5 minut na rozgrzewkę
2. Biegnij szybko przez 2 minuty
3. Zwolnij i biegnij tak przez 5 minut
4. Znowu przyspiesz przez 2 minuty
5. Zwolnij i biegnij przez 5 minut.

Możesz ten cykl powtarzać przez 30-40 minut. Nie zapomnij ochłonąć po treningu. Tego typu trening nazywany jest treningiem interwałowym. Podstawową zasadą jest wykonywanie ćwiczeń o dużej intensywności przez krótki czas aby naprawdę podkręcić tętno a następnie wykonywanie spokojniejszych ćwiczeń aby ciało mogło odpocząć.