Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Jeśli myślisz iż wykonując tylko i wyłącznie ćwiczenia na mięśnie brzucha uda ci się osiągnąć ładny, lekko umięśniony płaski brzuch to jesteś w błędzie. No chyba, że nie posiadasz tłuszczyku na brzuchu. Niestety nie da się takimi ćwiczeniami jak brzuszki usunąć tłuszczu z jednego miejsca w tym przypadku z brzucha. Aby skutecznie modelować brzuch najpierw trzeba się pozbyć tłuszczu, jego poziom w organizmie nie powinien przekraczać 10%.
Ćwiczenia jak brzuszki należy stosować do modelowania, wzmacniania mięśni brzucha. Żeby jednak je było widać trzeba je uzupełnić treningiem kardio oraz zdrowym jedzeniem, dietą. Dzięki tym ćwiczeniom wyrzeźbisz sobie brzuch i zwiększysz przez to metabolizm, dodając sobie mięśni na brzuchu.
 
Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Trzy najlepsze ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Dlaczego akurat trzy? Ponieważ każde z nich koncentruje się na treningu innych części brzucha. Można wyróżnić 3 rodzaje mięśni brzucha:
- górne mięśnie brzucha,
- dolne mięśnie brzucha,
- skośne mięśnie brzucha tzw. boczki.

Oczywiście są innego ćwiczenia na brzuch ale skupmy się na tych trzech moim zdaniem najlepszych.

Brzuszki - rozwijają górne mięśnie brzucha

1. Rozpocznij kładąc się na plecach
2. Połóż ręce skrzyżowane na klatce piersiowej albo połóż je za głowę. Zegnij kolana.
3. Powoli się podnieś używając mięśnie brzucha. Dolna część pleców powinna przywierać do podłogi. Po uzyskaniu pozycji końcowej przy kolanach zrób wydech i wróć powoli do pozycji startowej.
4. Powtarzaj ten proces 20 razy i odpocznij 2 minuty. Potem wykonaj 2-3 takie powtórzenia za każdym razem robiąc przerwę po. Jeśli dopiero zaczynasz wykonuj mniej powtórzeń w serii - 10 zamiast 20.
Staraj się wykonywać ćwiczenie dokładnie i powoli tak aby pracowały tylko mięśnie brzucha.

Odwrócone brzuszki - ćwiczenie na dolną część brzucha

1. Połóż się na plecach z rękami obok bioder. Zegnij kolana i podnieś nogi do góry tak aby stopy były nad biodrami.
2. Powoli zbiżaj kolana tak by dotknęły klatki piersiowej, potem zrób wydech. Skoncentruj się na napinaniu mięśni brzucha, powinno się je czuć po kilku powtórzeniach.
3. Powoli podnieś nogi do pozycji startowej, zrób wydech.
Powtarzaj czynność od 15 do 30 razy. Odpocznij minutę po każdej serii. Wykonaj 2-3 serie.

Brzuszki skośne - ćwiczenie na boczne mięśnie brzucha

1. Połóż się na plecach, prawe kolano zegnij.
2. Powoli podnieś głowę i umieść ręce za głową (tak jak przy zwykłych brzuszkach).
3. Skręć ciało w prawo tak aby lewy łokieć dotknął prawego kolana, lewe kolano w tym momencie wyprostowane.
4. Teraz wyprostuj prawe kolano i zegnij lewe. W tym samym czasie skręć ciało tak aby teraz prawy łokieć dotykał lewego kolana.

Powtarzaj czynność od 15 do 30 razy. Odpocznij minutę po każdej serii. Wykonaj 2-3 serie. Nie zapomnij oczywiście zrobić tego samego odwrotnie dla drugiej strony brzucha.

Czy jest jakaś poprawna kolejność w wykonywaniu treningu mięśni brzucha?

Oczywiście najlepiej jest zacząć trening od dolnej części brzucha. Dlaczego? Ponieważ ćwicząc dolne partie brzucha wykorzystywane są również górne mięśnie. Dlatego aby efektywnie wykonać ćwiczenia dolnej części brzucha należy zacząć trening właśnie od nich. Jeśli zaczniemy od brzuszków to zmęczymy mocno górną partię brzucha i nie będziemy w stanie efektywnie ćwiczyć dolnej partii.