Ćwiczenia na piłce gimnastycznej na brzuch

Piłka gimnastyczna (fitball) to podstawowe i jedno z bardziej popularnych urządzeń wspomagających ćwiczenie różnych części ciała jakie można znaleźć na sali gimnastycznej. Aby zacząć regularny trening na piłce gimnastycznej powinno się wiedzieć jak balansować ciałem, tak aby utrzymywać stabilną pozycję na piłce. Ćwiczenia na piłce gimnastycznej mogą być wykonywane również w domu, piłkę dobiera się indywidualnie odpowiednio do swojej wagi, wzrostu itd.
Ćwiczenia na fitball

Jeśli do tej pory nigdy nie miałaś do czynienia z ćwiczeniami na piłce gimnastycznej to na początek zalecane są ćwiczenia dla początkujących, których zadaniem jest nauczenie się utrzymywania stabilnej pozycji na piłce. Należy więc zaczynać od najprostszych ćwiczeń z małą ilością powtórzeń.

Ćwiczenia na piłce na brzuch

Boczne brzuszki

Połóż plecy na piłce, kolana zgięte, stopy na podłodze. Powoli podnoś plecy z piłki i skręć ciało w prawym kierunku. Możesz wspomagać głowę prawą ręką a lewą rękę trzymać na brzuchu. Zatrzymaj się w momencie maksymalnego wychylenia, skrętu na kilka sekund. Następnie powróć do pozycji startowej i zrób to samo w stronę lewą. Możesz wykonywać skręty na przemian albo tylko w jedną stronę, aby później tą stronę zmienić. Wykonaj 2, 3 zestawy po 15 powtórzeń w każdą stronę.

Pionowe brzuszki

Zanim zaczniesz połóż piłkę obok ławeczki, lub czegoś stabilnego za co będziesz móc się złapać. Teraz połóż się na plecach na piłce jednocześnie chwytając się z tyłu ławki. Trzymaj plecy wyprostowane, kolana zgięte, stopy na podłodze. To pozycja startowa. Następnie podnieś stopy z podłogi i zwiń nogi w kierunku głowy. Podnoś aż kolana osiągną poziom twoich oczu. Zatrzymaj się w tej pozycji a następnie powoli zacznij odwijać nogi, aby je kompletnie wyprostować kiedy będą równoległe z plecami, po czym wróć do pozycji startowej. Wykonaj 10 powtórzeń.

Brzuszki na piłce

Połóż się na plecach na piłce gimnastycznej. Kolana powinny być zgięte, stopy na podłodze. Na początku środkowa część pleców musi być na piłce. Powoli zacznij podnosić się z piłki. Wychyl się maksymalnie do przodu napinając mięśnie brzucha przy maksymalnych wychyleniu. Zatrzymaj się na 2 sekundy w tym miejscu a następnie opuść się na piłkę do pozycji startowej. Aby utrudnić ćwiczenia możesz złapać w ręce piłkę lekarską lub ciężarki. Zrób 10-15 powtórzeń.