Dieta białkowa Dukana

Dieta Dukana została stworzona przez francuskiego lekarza Pierre Dukana i celuje głównie w ludzi z nadwagą, którzy desperacko chcą schudnąć. W pewnym sensie im jest się grubszym tym więcej można wynieść z tej diety. Dukan stworzył swoją dietę na podstawie wieloletnich doświadczeń w pracy z ludźmi z nadwagą. Dieta ta stała się najpierw popularna we francuskim świecie mody a następnie ogarnęła niemal całą Francję. Szacuje się, że ponad 5 milionów francuzów stosowało tą dietę a ta liczba ciągle rośnie. Od marca 2010 książka Dukana została przetłumaczona na ponad 10 języków i była sprzedawana w ponad 20 krajach.
Plan diety Dukana

dieta białkowa Dukana
Jak wynika z nazwy diety, podczas jej stosowania kładziemy głównie nacisk na ilość spożywanych protein. Jedną z rzeczy jakich dowiedział się twórca diety, to fakt, że najprostsze zasady sprawdzają się najlepiej. Zamiast liczyć kalorie Dukan ogranicza jedynie spożywane produkty.

Dieta Dukana jest nieco inna od reszty diet wysokobiałkowych ponieważ dzieli się na 4 części. 2 pierwsze etapy odpowiedzialne są za zrzucenie wagi, natomiast 2 końcowe za utrzymanie wagi już na dobre.

Faza 1: Faza ataku

Przez 2-7 dni można spożywać tylko i wyłącznie produkty białkowe.
Wśród produktów należy wymienić:
- chude mięso - kurczak (bez skóry), indyk (bez skóry), wołowina
- chuda szynka
- ryby i owoce morza
- niskotłuszczowe produkty mleczne

Podczas tej fazy szczególnie ważne jest spożycie wody. Należy spożywać 2 litry nie gazowanej wody mineralnej dziennie. Wynika to z faktu, że białka mocno obciążają pracę nerek.

Faza 2: Faza naprzemienna

Polega na naprzemiennym jedzeniu samych protein i protein z warzywami. Jednego dnia jemy same proteiny a następnego już białko z warzywami.

Faza 3: Faza konsolidacji

Podczas tej fazy dozwolone jest spożycie owoców, chleba, sera i niektórych pokarmów zawierających skrobię. Dozwolone są 2 posiłki w ciągu tygodnia, które nie uwzględniają żadnych zasad. Nie znaczy to jednak, że możemy jeść nieskończenie dużo bo nie o to tu chodzi. Możemy jeść wszystko, ale w rozsądnych ilościach.

Faza 4: Faza stabilizacji

W momencie dotarcia do 4 fazy możemy jeść wszystko i nie tyć stosując się do zasady, że w czwartek jemy tylko białka.

Walcz z głodem

Często głównym narzekaniem ludzi podczas diet jest ciągłe uczucie głodu. Dieta Dukana walczy z tym poprzez stosowanie protein. Posiłki bogate w białko pozwalają na dłuższe uczucie nasycenia a także zmniejszają ilość przyjmowanych kalorii. W porównaniu z węglowodanami i tłuszczami ciało zużywa dużo więcej energii na spalenie spożytego białka.

Jedną z zalet diety Dukana jest to, że nie ma tu żadnych ograniczeń ilościowych, ograniczenia są ale na rodzaj spożywanych produktów. Jest to dieta idealna dla osób lubiących mięso i ryby.

Przykładowy jadłospis fazy ataku

Śniadanie: 4 plasterki żółtego sera, 1 plasterek chudej szynki, zielona herbata bez cukru
Przekąska: jogurt naturalny
Obiad: ryba, jogurt naturalny
Przekąska: 1 plasterek szynki, baton otrębowy
Kolacja: 100g piersi z kurczaka

Ryzyko i wady

Jak przy stosowaniu każdej diety, w przypadku kiedy chcemy zrzucić dużą ilość kilogramów warto skorzystać z pomocy dietetyka. Stosując dietę wysokobiałkową należy pamiętać o dużym spożyciu wody (minimum 2l dziennie) tak aby maksymalnie odciążyć nerki. Zbyt duże spożycie białka może mieć niekorzystny wpływ na nasze nerki. Jeśli z kolei szukasz szybkiej diety, która pozwoli ci szybko zrzucić wiele kilogramów to nie jest to odpowiednia dieta dla ciebie. Ta dieta wymaga przynajmniej kilku tygodni do osiągnięcia wymarzonych rezultatów.