Dieta niskokaloryczna

Wszystkie diety niskokaloryczne bazują na ograniczeniu spożycia kalorii. Jedne ograniczają je do niezdrowych wręcz poziomów. Zakłada się, że minimalne dzienne spożycie kalorii to, około 1200, ale to wszystko zależy od tego, jaki prowadzimy tryb życia. Żadna z diet niskokalorycznych nie jest łatwa w stosowaniu, trzeba na okrągło liczyć kalorie które spożywamy. Przyjrzyjmy się jednak jednej z nich a mianowicie diecie 1200 kalorii.
Plan diety 1200 kalorii

dieta niskokaloryczna
Mimo, że nie ma jednego konkretnego planu dieta 1200 kalorii jest bardzo popularna wśród kobiet chcących schudnąć parę kilo. Spożycie 1200 kalorii dziennie może wydawać się niskie, ale dla osób z wolną przemianą materii i tych z dużą nadwagą, ograniczenie kalorii to jedyny sposób na zrzucenie wagi. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem diety niskokalorycznej, skonsultować się z dietetykiem, który dobierze nam minimalną dawkę kalorii w zależności od naszego trybu życia, naszego wieku i wagi.

Jak sama nazwa wskazuje dieta 1200 zakłada dzienne spożycie na poziomie nie więcej niż 1200. Oznacza to, że będzie trzeba zrezygnować z wszelkichch pokus typu słodycze, ciasta, które są wysokokaloryczne. Zobaczmy jak może wyglądać przykładowy jadłospis takiej diety.

Przykładowy jadłospis 1

Śniadanie
- pół miski świeżych owoców
- 2 naleśniki z 1 łyżką marmolady

Obiad
- 1 bułka z pełnego ziarna
- 1/3 szklanki hummusa
- pół miski sałatki z fasoli

Przekąska
- kilka orzechów nerkowca

Kolacja
- pół szklanki chińskiego makaronu z 2 łyżkami oliwy z oliwek
- pół szklanki żółtego pieprzu
- pół szklanki brokułów
- pół szklanki marchewki
- 70g grillowanej piersi z kurczaka

Przykładowy jadłospis 2

Śniadanie
- 1 pełnoziarnisty tost z łyżeczką masła
- 1 jogurt naturalny
- 100g melona

Obiad
- 1 pełnoziarnisty tost z łyżeczką masła
- 1 pomidor pokrojony w plastry
- 25g niskotłuszczowego sera mozarella
- talerz zupy warzywnej (bez ziemniaków)

Przekąska
- kilkanaście orzeszków ziemnych

Kolacja
- Zielona sałata przygotowana z 1 łyżki oliwy, 100g zielonych warzyw, 1 ziemniaka, 4 pieczarek oraz 70g gotowanej ryby lub kurczaka
- 100g truskawek

Jadłospis powinien bazować głównie na świeżych owocach i warzywach (tych niskokalorycznych), chudym mięsie, orzechach i nasionach oraz produktach pełnoziarnistych (chleb, brązowy ryż, makaron). Nie należy opuszczać posiłków, jedynie podzielić dzienną dawkę kalorii na 4 posiłki.

Podsumowanie

Dieta 1200 kalorii jest dietą na zalecanym najniższym poziomie i dostarcza wystarczająco dużo wartości odżywczych, jeśli tylko spożywamy odpowiednie produkty i unikamy wysokokalorycznych pokarmów. Nie jest to dieta dla osób aktywnych fizycznie, gdyż w przypadku aktywności fizycznej jest to zbyt niska dzienna ilość kalorii.