Dieta nisko-węglowodanowa

Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów to ograniczenie spożycia węglowodanów może okazać się kluczową sprawą. Dieta nisko-węglowodanowa jest najczęściej przypisywana osobom walczącym z nadwagą. Węglowodany są oczywiście potrzebne, gdyż są odpowiedzialne za zaopatrywanie organizmu w energię i dlatego nie można ich całkowicie wyłączyć z diety. Możemy wyróżnić węglowodany proste i złożone. Te proste są szybko trawione i bardzo szybko podwyższają poziom cukrów we krwi. Złożone z kolei trawione są powoli i dzięki temu poziom cukru nie skacze nagle.
Plan diety nisko-węglowodanowej

dieta niskowęglowodanowa
Mimo, że nie ma jednego konkretnego planu dostępnych jest wiele różnych diet nisko-węglowodanowych. Oto przegląd tych najbardziej popularnych. Przy wyborze trzeba się kierować swoim wiekiem, płciom, aktywnością fizyczną, zdrowiem.

Dieta zone (strefowa): Stworzona przez biochemika Barryego Sears'a zaleca spożycie węglowodanów, tłuszczy i protein w stosunku 40:30:30. Dieta ogranicza spożywane kalorie. Główną zasadą jest to, że spożywane jedzenie stymuluje hormony w naszym organizmie i dlatego zachowanie odpowiednich proporcji zmniejsza negatywny wpływ niektórych hormonów.

Dieta Atkinsa: Atkins w swojej diecie eliminuje spożycie tzw. tłuszczy trans oraz ogranicza spożycie przetworzonych węglowodanów, które można znaleźć np: w mące, cukrze. Dieta składa się z 4 faz, fazy indukcji, fazy zrzucania wagi, fazy stabilizacji oraz fazy utrzymywanie wagi po diecie.

Dieta wysokobiałkowa: Dieta zakłada wysokie spożycie białka przy jednoczesnym niskim spożyciu węglowodanów. Jest to idealna dieta dla osób lubiących mięso jak drób, ryby.

Dieta paleo: Stworzona prze Raya Audette, znana, jako dieta jaskiniowca, neandertalczyka zakłada spożycie naturalnych produktów jak owoce, warzywa, orzechy i mięso. Kładzie nacisk na jedzenie nieprzetworzonego jedzenia. Stosując tą dietę musimy niestety kupować nieprzetworzone produkty i z nich robić potrawy.

Plan diety dla kobiet

Diety nisko-węglowodanowe są bardzo popularne u kobiet właśnie ze względu na odchudzanie. Zwłaszcza dla kobiet po 40 odchudzanie jest trudnym zadaniem. Oto kilka wskazówek dla kobiet. Nie należy eliminować całkowicie węglowodanów z diet. Przeciwnie należy wybrać takie produkty, które są nieprzetworzone i zawierają węglowodany złożone. Na przykład zamiast ciastka do kawy na śniadanie, zjedz miskę otrębów, muesli z mlekiem, zamiast bułki, białego chleba zjedz kanapki zrobione z chleba pełnoziarnistego. Na obiad zamiast ziemniaków, białego ryżu czy zwykłego makaronu użyj brązowego ryżu i makaronu z pełnego ziarna. Na przekąskę najlepsze są różnego rodzaju nasiona, orzechy, które zawierają tylko węglowodany złożone a nie proste.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: 100g płatków śniadaniowych muesli, szklanka mleka, pół pomarańcza, 25g migdałów
Obiad: Sałatka z 200g zielonych warzyw, połową awokado, 2 łyżek nasion słonecznika, 75g piersi z kurczaka i łyżką oliwy z oliwek.
Przekąska: 3 plasterki szynki i sera, nawinięte na korniszona
Kolacja: Ryba z warzywami

Podsumowanie

Niektóre z diet nisko-węglowodanowych mogą powodować senność, bóle głowy, ale prawidłowo dobrana dieta pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu, poziom cukrów we krwi.