Dieta owsiana

Owies to ziarno bogate w witaminy, minerały i antyutleniacze potrzebne każdego dnia naszemu ciału do poprawnego funkcjonowania. Zawiera mało tłuszczy a przy okazji dużej ilości rozpuszczalnego błonnika, dzięki czemu owsianka daje uczucie sytości po zjedzeniu. Owies jest także świetnym źródłem białka, węglowodanów złożonych i żelaza. Jest to także źródło węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, co stabilizuje poziom cukrów w naszej krwi. Posiłki z owsa, otrębów owsianych są niedrogie a zawarte przez nie składniki odżywcze nie tylko mogą pomóc w walce z kilogramami, ale także pomóc naszemu zdrowiu. Dobry 30 dniowy program diety owsianej może pomóc w zrzuceniu od 1 do 2,5 kg w ciągu tygodnia.
Plan diety owsianej

dieta owsiana
Mimo, że nie ma jednego konkretnego planu diety owsianej na odchudzanie to większość z nich bazuje głównie na spożyciu owsianki w różnych ilościach. Najbardziej popularna metoda to jedzenie tylko i wyłącznie owsianki, ale nie jest to wskazane, ponieważ każda dieta bazująca na jednym produkcie, pokarmie jest dietą, która nie jest dobra dla naszego organizmu. Najlepsze diety bazują na owsiance, ale nie wykluczają innych posiłków, dzięki czemu są wstanie dostarczyć wszelkich ważnych wartości odżywczych. Przez pierwszy tydzień dzienne spożycie kalorii nie powinno jednak przekraczać 1200 kalorii. Nie powinno się stosować tzw. błyskawicznych zupek owsianych.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie
- 1/2 szklanki owsianki
- 1/2 szklanki chudego mleka
- 1 łyżka rodzynek
- jabłko

Przekąska
- 1/2 szklanki jagód bądź truskawek, bananów, jabłek, pomarańczy

Obiad
- 1/2 szklanki owsianki ze 100g jogurtu naturalnego
- 100g gotowanej zielonej fasoli

Przekąska
- 1/2 szklanki świeżych warzyw jak marchewka, seler.

Kolacja
- 100g piersi kurczaka z grilla bądź gotowanej - bez skóry
- surówka z zielonej sałaty
- 1/2 szklanki owsianki

Przez następne 30 dni można dalej spożywać około 100g (pół szklanki) owsianki 3 razy dziennie. Można już używać gotowych zupek a ilość spożywanych kalorii można zwiększyć do 1300. Po 30 dniach można wrócić do swojej normalnej diety, należy jednak kontynuować spożycie owsianki czy otrębów, owsa w innej postaci przynajmniej raz dziennie. Zaleca się to, aby zmniejszyć spożycie tłuszczy po powrocie do normalnego jedzenia. Zalecane jest spożycie chudego mleka, owoców, chudego mięsa, ryb.

Owsianka to świetny sposób na zmniejszenie apetytu, dobre źródło węglowodanów złożonych, które pozwoli ci zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli jednak chcesz utrzymać swoją wagę po skończeniu diety należałoby rozważyć zmiany w sposobie życia (ćwiczenia 30-40 min trzy razy w tygodniu) oraz w sposobie odżywiania. Podczas diety należy pamiętać o piciu przynajmniej 2l wody dziennie.