Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to zdrowy plan odżywiania zawierający elementy kuchni śródziemnomorskiej. Zakłada ona spożycie dużej ilości warzyw, owoców, ryb, chleba i makaronu pełnoziarnistego oraz sałatek z oliwą z oliwek. Tego typu dieta przynosi wiele pozytywnych efektów zdrowotnych.
Dieta bazuje na stylu jedzenia Włochów, Greków, czy Hiszpan. Głównymi składnikami są oczywiście warzywa i owoce, pełne ziarna, oliwa z oliwek, produkty mleczne oraz ryby i owoce morza. Wraz ze stosowaniem tej diety zaleca się aktywność fizyczną w formie spacerów, biegania, jazdy na rowerze itd.

dieta
Główne zasady diety śródziemnomorskiej

- pokarmy pochodzenia roślinnego jak warzywa, ziemniaki, owoce, ziarna, orzechy, nasiona, fasola i chleb.
- nacisk na pokarmy mało przetworzone, świeże, najlepiej pochodzenia lokalnego, które zawiera duże ilości przeciwutleniaczy.
- unikaj tłuszczy w tym, masła i margaryny. Zaleca się stosowanie głównie oliwy z oliwek.
- dieta ogranicza spożycie tłuszczy do 20-30% z tego co jemy w ciągu dnia, w tym aż do 8% tłuszczy nasyconych.
- codzienne spożycie produktów mlecznych jak ser, czy jogurt.
- cotygodniowe spożycie mięsa z drobiu, czy ryb. Ryby są bardziej zalecane.
- świeże owoce jako codzienny deser. Tłuszcze i słodycze (ciasta) nie powinny być spożywane częściej niż kilka razy w tygodniu.
- mięso czerwone (wieprzowina, wołowina) powinna być spożywana raz w miesiącu.
- należy pić kieliszek wina do głównego posiłku, kolacji lub obiadu. Najlepiej czerwonego.

Popularne pokarmy diety

Wśród najbardziej popularnych produktów diety można wyróżnić awokado, oliwki, ryż, makaron, chleb, kuskus, ziemniaki oraz oczywiście świeże warzywa jak brokuły, pomidory, czosnek, pieprz, fasola, groszek, grzyby a także orzechy jak migdały, orzechy włoskie. Z produktów pochodzenia zwierzęcego należy wymienić produkty mleczna jak jogurt, sery oraz mięso z ryb, drobiu wraz z jajami oraz mięso z cielęciny, jagnięciny. Dozwolone są także słodycze jak lody, czy ciastka.

Zalety diety śródziemnomorskiej

Dieta bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie a zwłaszcza na nasz układ krwionośny i serce. Wystarczy popatrzeć na statystyki liczby zgonów z powodu chorób serca wśród ludów zamieszkujących wybrzeża morza śródziemnego. Wszystko wynika z małej ilości tłuszczy, dużej ilości warzyw, owoców i ryb. Wpływa to oczywiście korzystnie zarówno na naszą wagę, jak i kondycje naszych żył, ciśnienie krwi czy poziomy cukrów we krwi. Ogólnie rzecz biorąc dieta znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i raka. Dieta jest bogata w nienasycone tłuszcze (oliwa z oliwek) i kwasy omega 3 (ryby), które korzystnie wpływają na kondycję naszych żył obniżając poziom trójglicerydów. Z kolei z warzyw i owoców pochodzą witaminy, minerały, błonnik oraz przeciwutleniacze.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: jogurt naturalny ze świeżymi owocami. Herbata z miodem.
Obiad: zielona sałata z ciecierzycą polana oliwą z oliwek, pełnoziarnista pita
Przekąski: garść orzechów lub do 200g owoców.
Kolacja: 100g grillowanego łososia z bakłażanem, cukinią i pomidorami podawane z pełnoziarnistym kuskus oraz szklanką czerwonego wina. Na koniec odrobina świeżych owoców jak jagody, czy truskawki.