Dieta wysokobiałkowa

Dieta wysokobiałkowa zazwyczaj jest rekomendowana osobom chcącym zbudować, rozbudować masę mięśniową. Wynika to z faktu, że białko jest głównym budulcem masy mięśniowej a także bierze udział w odbudowie uszkodzonych tkanek. Białko zawiera aminokwasy pomagające w budowie mięśni, włosów, tkanki itd. Białka są także kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju naszego ciała. Mniej oczywistą właściwością diety wysokobiałkowej jest jej korzystny wpływ na odchudzanie. Czym jest więc dieta białkowa, przyjrzyjmy się szczegółom.
Plan diety białkowej

dieta wysokobiałkowa
Jak wynika z nazwy diety, podczas jej stosowania kładziemy głównie nacisk na ilość spożywanych protein. Dieta zakłada spożycie dużej ilości protein poprzez spożycie produktów je zawierających, czy też rożnego rodzaju koktajli. Podczas stosowania diet wysokobiałkowych z reguły zaleca się obniżenie do minimum spożycia węglowodanów. Ilość spożywanych węglowodanów powinna być maksymalnie niska a w szczególności chodzi tu o węglowodany proste jak skrobia i cukier.

Produkty białkowe z kolei nie zawierają dużo tłuszczu i nie są bardzo kaloryczne, dlatego spożywając je nie musimy się martwić tym, że przytyjemy. To głównie węglowodany i tłuszcze powodują, że tyjemy. Nie oznacza to, że należy spożywać tylko białka, bo takie podejście może być szkodliwe. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego balansu. Proteiny poza tym dostarczają do organizmu dużej ilości energii, która także jest potrzebna do trawienia białka a to w końcu pomaga w odchudzaniu. Dlatego właśnie diety wysokobiałkowe są często rekomendowane osobom chcącym schudnąć. Przykładami takich diet są dieta Dukana, Atkinsa czy dieta Zone (strefowa).

Pokarmy bogate w białko

Niemal wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego są bogate w białko, dlatego ta dieta jest idealna dla osób lubiących ryby i mięso. Z drugiej strony produkty mleczne, fasola, rośliny strączkowe także zawierają spore ilości białka i mogą być spożywane przez wegetarian.

Oto lista przykładowych produktów, które powinny znaleźć się w diecie białkowej:

- kurczak, wołowina, szynka, indyk
- ryby i owoce morza
- mleko, twaróg, ser, jogurt
- serwatka
- białko z jaj
- migdały, orzechy nerkowca, siemię lniane
- czarna fasola, fasola, soja, soczewica

Możesz użyć tych produktów aby skonstruować swój jadłospis. Oto z niektórych opcji:

- Fasolka po bretońsku na pełnoziarnistym toście
- Filety z ryb
- Kanapka z tuńczykiem
- Omlet na ostro
- Jaja gotowane z grzankami pełnoziarnistymi

Oto niektóre z produktów jakie możesz zastosować w swojej diecie wysokobiałkowej. Nie należy się jednak ograniczać tylko do tych produktów. W zależności od konkretnej diety wysokobiałkowej możemy stosować różne kombinacje pokarmów. Warzywa i owoce są także bogate w proteiny, nie zawierają ich tyle co produkty zwierzęce, ale zawierają za to niezbędne witaminy, minerały itd. Poza naturalnymi produktami można się także zastanowić nad gotowymi suplementami w postaci proszków, z których robi się koktajle proteinowe.

Przykładowy jadłospis diety wysokobiałkowej

Śniadanie: 1/2 szklanki soku z pomarańczy (bez cukru), 2 jaja, 1 kromka chleba pełnoziarnistego, pół szklanki mleka
Przekąska: pół szklanki mleka, 1 plasterek seta, 2 krakersy
Obiad: 100g sałatki warzywnej, 100 gram chudego mięsa, 1/4 szklanki ryżu
Przekąska: pół szklanki mleka, 70g mięsa, 1/2 szklanki świeżych owoców
Kolacja: 50g sałatki warzywnej, 100 gram chudego mięsa, pół jabłka

Podsumowanie

Diety wysokobiałkowe na pewno są w stanie pomóc w odchudzaniu, czy w budowie tkanki mięśniowej. Podczas ich stosowania należy jednak pamiętać, że zbyt duże spożycie białka może mieć także skutki uboczne. Zbyt duża ilość białka obciąża pracę naszych nerek co w ostateczności może doprowadzić do ich choroby czy uszkodzeniu. Trzeba tu zastosować zdrowy rozsądek i stosować się do założeń diety. Nie należy w żadnym wypadku całkowicie odrzucać węglowodanów, witamin i minerałów, które głównie znajdujemy w warzywach i owocach.