Jak przyspieszyć metabolizm?

Wiele osób dużo by dało, aby zwiększyć swój metabolizm. Posiadanie wysokiego metabolizmu pozwala na spalanie tłuszczu dużo szybciej przy niższej aktywności fizycznej. Metabolizm określa szybkość, z jaką nasze ciało zużywa energię i kalorie do prawidłowego funkcjonowania. Wiele czynników wpływa na nasz metabolizm, w tym ilość mięśni (ich masa), częstotliwość spożywania posiłków, geny, stres, rodzaj diety oraz nasz aktywność fizyczna.
Metabolizm zwalnia z kilku powodów:
- utrata masy mięśniowej
- skłonność organizmu do spalania mięśni w przypadku braku wystarczającej energii do ich utrzymania
- zmniejszenie aktywności fizycznej wraz z wiekiem

Jak przyspieszyć metabolizm?
Naturalne jest, więc że metabolizm spowalnia wraz z wiekiem, ale można ten proces spowalniać. Kluczem jest nasz masa mięśniowa. Po prostu mięśnie, aby normalnie funkcjonować potrzebują dużej ilości energii, więc jeśli mamy ich więcej to szybciej spalamy kalorie i tłuszcz. Więc krótko mówiąc ćwiczenia są kluczem, jeśli chodzi o metabolizm. Bez nich nie da się go znacząco zwiększyć a tym bardziej utrzymać na wysokim poziomie.

Spróbuj rozpocząć od treningu siłowego 2 razy w tygodniu. Dodatkowo wprowadź do życia lekkie ćwiczenia jak na przykład chodzenie na spacer, używanie schodów zamiast windy. Idealnie byłoby oczywiście wprowadzić do treningu ćwiczenia kardio takie jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Wystarczy 3 razy w tygodniu przez 30 minut. Połączenie treningu siłowego wraz z kardio na pewno spowoduje wzrost metabolizmu.

Oto przykłady na to jak można zwiększyć swój metabolizm:

1. Jedz śniadania. Wielu ludzi nie jada śniadań i jest to dużym błędem. Śniadanie jest z punktu widzenia metabolizmu najważniejszym posiłkiem, ponieważ pobudza procesy spalania już z samego rana. Ważne jest, aby spożyć śniadanie w ciągu godziny od wstania z łóżka. Badania ewidentnie pokazują, że osoby jedzące śniadania są statystycznie chudsze od osób niejedzących ich.

2. Unikaj cukrów. Cukry powodują składowanie nadmiaru energii w formie tłuszczu.

3. Jedz ostre jedzenie. Ostra kuchnia z dużą ilością pieprzu może pomóc w zwiększeniu metabolizmu.

4. Więcej śpij. Osoba, która jest niewyspana dużo łatwiej łapie zbędne kilogramy. Poza tym mięśnie potrzebują snu do odpoczynku.

5. Pij więcej wody. Woda wypłukuje toksyny z naszego ciała. Niedobór wody w organizmie powoduje spowolnienie czynności organizmu. Staraj się pić do 2l wody dziennie.

Jak przyspieszyć metabolizm?

6. Jedz mniejsze porcje, ale częściej zamiast 2-3 razy dziennie, ale do syta.

7. Nie opuszczaj posiłków. Opuszczenie posiłku zmniejszy metabolizm i w efekcie spowoduje, że przytyjesz.

8. Miej plan na każdy posiłek.

9. Nie stresuj się. Stres wyzwala hormon kortyzol spowalniający metabolizm. Poza tym ludzie mają tendencję do jedzenia dużej ilość "złego" pożywienia w sytuacjach stresowych.

10. Pij zieloną herbatę. Zamień poranną kawę na zieloną herbatę, która ma pozytywny wpływ na nasz metabolizm.

11. Dodaj do diety więcej produktów energetycznych jak owoce, warzywa czy pełne ziarna.

Uzyskanie pożądanej wagi nie jest niczym niemożliwym. Potrzebna jest determinacja i cierpliwość, aby spokojnie zwiększyć metabolizm do poziomu, który pozwoli nam utrzymać wymarzoną wagę. Musisz zrozumieć, że zdrowe jedzenie oraz ćwiczenia to sposób na życie.