Motywacja do ćwiczeń, treningu

Jednym z największych problemów przy ćwiczeniach jest zachowanie motywacji do ich wykonywania. Kiedy zaczynasz odchudzanie, z reguły masz entuzjazm do ćwiczeń. Niestety u wielu osób ten początkowy zapał szybko mija. Jest wiele powodów, dla których tak się dzieje, przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Brak zróżnicowania ćwiczeń
Motywacja do ćwiczeń
Ważne jest, aby znaleźć kilka ćwiczeń, które sprawiają nam przyjemność i które możemy mieszać ze sobą w trakcie tygodnia. Jeśli codziennie lub co dwa dni będziemy robić dokładnie to samo np: biegać na bieżni, biegać tą samą trasę, jeździć na rowerze tą samą drogą to najprawdopodobniej znudzi się nam to już po kilku tygodniach albo i szybciej.

Warto znaleźć coś dla siebie, dla jednych będzie to bieganie, dla innych pływanie lub jazda na rowerze. Dla leniwych pozostaje także chodzenie, od którego można zacząć. Do tego typu ćwiczeń warto dodać ćwiczenia siłowe, których celem jest wzmocnienie mięśni. Ćwiczenia takie możemy wykonywać na siłowni lub w domu z pomocą pary ciężarków. Warto mieszać ze sobą ćwiczenia kardio typu bieganie z ćwiczeniami siłowymi i jednego dnia wykonywać jedne a drugiego drugie.

Jeśli chodzi o ćwiczenia w domu to, aby szybko się nie znudzić może warto zainwestować w jakiś film z fitnessem, na którym instruktor wykonuje serie ćwiczeń i nie ważne czy to będzie aerobik, ćwiczenia na stepie czy jeszcze coś innego. Ważne, że dzięki temu ćwiczenia będą bardziej atrakcyjne, interaktywne i być może łatwiej nam będzie do nich wrócić następnym razem.

Złe stawianie celi

Zbyt wiele ludzi skupia się na rezultatach końcowych jak np: chcę schudnąć 20 kilogramów. Należy raczej ustawiać sobie mniejsze cele, jak np: schudnę 2kg w ciągu tygodnia. Ustawianie dalekosiężnych celów niemal skazuje nas na porażkę. Natomiast stawianie sobie małych celów jest dużo prostsze i łatwiejsze do wykonania. Dodatkowo, jeśli uda ci się osiągnąć mały cel to tylko zmotywuje cię do dalszej pracy. Warto dokumentować swój progres w notesie, na komputerze - jeśli progres będzie pozytywny może nas dodatkowo motywować.

Odchudzanie się nie jest prostym zadaniem i w dużej mierze jest to problem mentalny. Dlatego cel "chcę schudnąć 2kg w tydzień" brzmi dużo bardziej osiągalnie niż "chcę schudnąć 20 kg" i dużo bardziej zachęca nas do działania.

Pamiętaj, że odchudzanie to proces, który musi trochę trwać. Zbyt szyba utrata kilogramów jest po prostu nie zdrowa dla naszego organizmu. Ustaw, więc sobie realne krótkowzroczne cele i staraj się je monitorować. Dzięki temu dużo łatwiej będzie ci zachować motywację aż do osiągnięcia celu ostatecznego.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Statystki mówią, że ci, którzy ćwiczą z drugą osobą częściej robią to regularnie. Wynika to z prostego faktu, że wówczas nawet, kiedy nam się nic nie chce to druga osoba może na zmotywować do odbycia treningu. Samemu w życiu czasami byśmy się nie zebrali, dlatego nacisk drugiej osoby jest bardzo potrzebny. Poza tym ćwiczenie razem powoduje, że trening nie jest nużący, można z kimś porozmawiać w trakcie krótkich przerw, lub nawet w trakcie, jeśli ćwiczenia nie są zbyt intensywne.

Nagradzaj się

Nagradzanie się za wykonany trening to naprawdę dobry pomysł. Można na przykład odkładać sobie parę złotych po każdym treningu. Zebrane pieniądze można wydać na rzeczy, które normalnie się nie kupuje.

Porównywanie się z innymi osobami

Ludzie często zabierają się za odchudzanie, bo chcą wyglądać podobnie jak inna osoba. Niekończące się porównanie z kimś innym może nas tylko blokować. Należy raczej skupić się na swoim wyglądzie i na krokach, które musimy podjąć, aby ten wygląd zmienić. Do odchudzania powinno nas motywować coś zupełnie innego a mianowicie nasze własne zdrowie i lepsze samopoczucie.

Nacisk z zewnątrz

Bliskie nam osoby często kładą psychiczny nacisk na to abyśmy schudli. Uważają, że jeśli będą naciskać to łatwiej nas zmotywują do działania w tym kierunku. Niestety taki ciągły psychiczny nacisk często daje odwrotne rezultaty i potrafi być demotywujący. Powoduje to, że osoba może poczuć się jeszcze gorzej i odwraca się ona od problemu poprzez jedzenie złego jedzenia i brak ochoty na ćwiczenia. Jeśli ktoś, na komu ci zależy ma nadwagę to należy go zachęcać, ale nie naciskać.