Płaski brzuch po ciąży

Zastanawiałaś się jak schudnąć i osiągnąć płaski brzuch po porodzie? Otóż recepta na to nie jest żadną tajemnicą, potrzebne będą zdrowe jedzenie, zaangażowanie w ćwiczenia oraz cierpliwość. Przyjrzyjmy się bliżej kluczowym sposobom na powrót do stanu sprzed ciąży.
1. Zdrowe odżywianie

Podczas ciąży twoje nawyki żywieniowe mogły ulec zmianie ze względu na dziecko w twoim brzuchu. Po porodzie to jak się odżywiasz ma także duże znaczenie zwłaszcza jeśli karmisz piersią.

Płaski brzuch po ciąży
Oto kilka zasad, których należy się trzymać:

- Jedz dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Produkty bogate w błonnik jak właśnie owoce, warzywa czy pełne ziarna dostarczają wiele kluczowych wartości odżywczych a jednocześnie zapewniają uczucie sytości. Z produktów mlecznych należałoby wybierać te o niskiej zawartości tłuszczu jak chude mleko, jogurty naturalne czy chudy twaróg. Jeśli chodzi o mięsa to także chude mięso z kurczaka, dużo ryb, chuda wołowina - to świetne źródło białka, żelaza i witaminy B.

- Unikaj pokus. Otocz się zdrowym jedzeniem, jeżeli nie jesteś w stanie się powstrzymać od "złego" jedzenia to pozbądź się go z domu.

- Jedz mniej a częściej. Nie omijaj posiłków ani nie zmniejszaj dawki owoców i warzyw. Postaraj się jeść 5-6 razy dziennie ale mniejsze porcje. Dzięki temu poprawisz swój metabolizm. Nie zapominaj o śniadaniu bo jest to najważniejszy posiłek - zwiększa metabolizm na cały dzień.

- Jedz tylko kiedy czujesz głód. Jeśli jesteś podenerwowana albo masz ochotę na jedzenie nawet jeśli nie czujesz się głodna to postaraj się zająć swój umysł czymś innym. Możesz na przykład pójść z dzieckiem na spacer, pogadać ze znajomą przez telefon czy poczytać książkę, gazetę. Zrób coś co cię zrelaksuje i spowoduje, że zapomnisz o chęci jedzenia.

2. Zacznij się ruszać

Kobietom po ciąży z reguły zaleca się odczekanie przynajmniej 6 miesięcy po porodzie przed rozpoczęciem ćwiczeń. Prawda jest taka, że jeśli poród nastąpił naturalnie i nie było żadnych komplikacji to nie ma żadnych przeciwwskazań aby zacząć ćwiczyć wcześniej, jak tylko poczujesz się na siłach. Oczywiście najlepiej jest to skonsultować ze swoim własnym lekarzem, niech on oceni kiedy można ćwiczyć bez szkody na zdrowiu. Jest to zwłaszcza istotne jeśli poród nastąpił przez cięcie cesarskie.

Kiedy już dostałaś zielone światło do ćwiczeń to:

- Zacznij powoli. Zacznij od lekkich ćwiczeń aerobowych jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie. Raczej unikaj ćwiczeń, w których należy dużo podskakiwać. Najlepiej rób kilka krótkich sesji treningowych w ciągu dnia. Kiedy twoja kondycja się poprawi a twoje mięśnie brzucha będą mocniejsze możesz zwiększać intensywność i czas treningu. O ćwiczeniach aerobowych możesz więcej poczytać tutaj: ćwiczenia aerobowe .

- Skoncentruj się na brzuchu. Same ćwiczenia mięśnie brzucha nie pozwolą ci usunąć tłuszczu ale pomogą ci wzmocnić mięśnie brzucha oraz poprawić wygląd brzucha. Jest to świetne uzupełnienie ćwiczeń aerobowych i tylko ich kombinacja może dać pełny sukces. O ćwiczeniach koncentrujących się na brzuchu możesz poczytać tutaj: ćwiczenia na brzuch.

płaski brzuch po ciąży

Pamiętaj aby pić dużo wody podczas i po ćwiczeniach. Oczywiście jeśli podczas treningu poczujesz jakiś ból, będziesz mieć zawroty głowy czy problemy z oddychaniem to natychmiast zatrzymaj trening. To może być oznaka zbyt dużej intensywności, więc postaraj się zwolnić. Potrzebny będzie czas zanim wrócisz do normalnej formy.

3. Karm dziecko po porodzie

Dlaczego? Otóż według specjalistów wraz z pokarmem uwalnia się duża ilość hormonów z ciała kobiety. Dzięki temu można spalić do 500 kalorii dziennie niż bez karmienia. Więc im dłużej będziesz karmić piersią tym lepiej dla ciebie. Poza tym poprzez karmienie nawiążesz dużo większa więź ze swoim dzieckiem.

4. Bądź realistką

Większość kobiet traci około 4,5 kilo podczas samego porodu wliczając w to dziecko i płyny. Przez pierwszy tydzień możesz stracić kolejne kilogramy gdy twój organizm będzie się pozbywał niepotrzebnych już płynów. Niestety tłuszcz, który został zgromadzony podczas ciąży nie zniknie sam.

Używając odpowiedniej zdrowej diety i stosują ćwiczenia można oczekiwać utraty nawet pół kilo w ciągu tygodnia. Więc łatwo policzyć, że uzyskanie swojej właściwej wagi może zająć nawet 6 miesięcy, biorąc pod uwagę, że podczas ciąży można nawet 12 kilogramów. Bądź cierpliwa, nie staraj się niczego przyspieszać. Twoje ciało będzie potrzebować czasu aby dojść do formy z przed ciąży.