Rozstępy na brzuchu

Rozstępy to nic innego jak blizny skóry powstające na wskutek silnego i długotrwałego rozciągania się skóry. Ta dolegliwość dotyka głównie kobiet i powstaje głównie podczas ciąży, czy nagłego przyrostu wagi. Rozstępy mogą pojawiać się także na pośladkach, czy piersiach, ale te na brzuchu są chyba najczęściej spotykane. Rozstępy to niestety blizny, których łatwo nie da się usunąć. Ich usuwanie wymaga dużych nakładów pieniężnych i nie zawsze jest w 100% skuteczne. Jest natomiast wiele sposobów na to, aby zmniejszyć ich widoczność, aby nie odróżniały się mocno od zdrowej skóry.
Prawda o rozstępach

Problem rozstępów na brzuchu dotyka niemal 70% kobiet, które są w ciąży. Ta smutna statystyka wynika z silnego rozciągania się skóry na wskutek wzrostu płodu jak i wzrostu wagi podczas ciąży. Rozstępy pojawiają się, gdyż środkowa warstwa skóry, czyli tak zwana skóra właściwa, po prostu pęka. Te pęknięcia objawiają się na początku jako czerwone, fioletowe linie, które mogą różnić się grubością jak i długością. Występują one raczej w małych grupkach niż jako samotne linie.

Mimo, że rozstępy to typowy problem kobiet w ciąży to występują one także u osób dojrzewających płciowo, osób nagle tyjących, czy też osób nadmiernie szybko budujących masę mięśniową. Geny odgrywają tu nie małą rolę, gdyż w naturalny sposób odpowiadają za to jakie napięcia twoja skóra jest w stanie wytrzymać.

Czy można się pozbyć rozstępów przy pomocy kremów?

Było by wspaniale, gdyby istniał krem potrafiący całkowicie usunąć rozstępy. Niestety można jedynie o tym pomarzyć. Jednak nie ma co się załamywać gdyż każde rozstępy z czasem stając się coraz bardziej blade i z czasem nie są już tak widoczne. To na pewno pomoże ci je zaakceptować.

Kremy i olejki z witaminą E mogą jednak pomóc w naprawie popękanej skóry i zmniejszyć przez to wielkość rozstępów. Różne kremy różnie oddziałowują na różne osoby, na jednych będzie działać tani krem z witaminą E a na drugich drogi olejek.

Działania prewencyjne

Najlepszym sposobem na rozstępy jest niestety zapobieganie im. Dużo łatwiej jest nie dopuścić do ich pojawienia się niż je później usunąć. Jest kilka rzeczy jakie możesz zrobić, aby zabezpieczyć się przed rozstępami:
- unikaj szybkiego chudnięcia i tycia
- pij dużo wody, aby skóra nie była sucha
- smaruj codziennie balsamem miejsca, które są zagrożone jak: brzuch, uda, pośladki, czy piersi.

Podsumowanie

Dla wielu osób rozstępy są nie do uniknięcia, niektórzy z nas mają po prostu słabszą skórę, która będzie pękać, przy każdym silniejszym rozciąganiu. Poprawa wyglądu, a więc ich wygaszenie może ci pomóc w zaakceptowaniu swoich rozstępów. Możesz spróbować codziennie masło kakaowe, które przyspieszy proces wygaszania rozstępów. Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą na świecie z tym problemem.