Zalety treningu siłowego

Kobiety z reguły nie przykładają dużego znaczenia do treningu siłowego, mimo że cechuje go wiele zalet. Wiele z nich uważa, że taki trening spowoduje, że przestaną wyglądać kobieco, ich mięśnie zbytnio się uwidocznią. Inne z kolei wolą godzinami ćwiczyć aerobowo po to, aby spalić jak najwięcej kalorii co pozwoli im szybko schudnąć. Nie ważne jaki jest powód, prawda jest taka, że nie wiele kobiet trafia na siłownię. Mimo to według specjalistów, aby osiągnąć odpowiednią, jędrną i szczupłą sylwetkę potrzebne są ćwiczenia siłowe. Ważne jednak jest, aby to był trening siłowy z małymi obciążeniami, które nie spowodują nadmiernego wzrostu tkanki mięśniowej.
Czym jest trening siłowy?

trening siłowy
To nic innego jak używanie ciężarków, obciążeń w trakcie ćwiczeń. Oznacza to podnoszenie ciężarków, sztang, używanie maszyn z ciężarkami na siłowni itp. Warto tu wspomnieć o treningu circuit, który polega na przechodzeniu z jednego urządzenia do drugiego i wykonywaniu serii powtórzeń na każdym z nich. W ten sposób można szybki i sprawnie ćwiczyć wszystkie mięśnie naszego ciała w trakcie jednej sesji treningowej. Należy tu oczywiście wspomnieć, że ćwiczenia typu pompki, podciąganie się, przysiady także zaliczamy do ćwiczeń siłowych.

Co jest mitem a co prawdą?

Jak już było wspomniane, wiele kobiet obawia się treningu z ciężarkami z obawy na osiągnięcie zbyt "męskiej" sylwetki. Nie jest to jednak w przypadku kobiet łatwe, gdyż kobiety nie mają w sobie takiej ilości testosteronu jak mężczyźni i nie są wstanie zbudować aż tak potężnej muskulatury. Bez wspomagania się różnego rodzajami odżywkami i bardzo częstego treningu jest to niemal niemożliwe dla kobiet. Innym mitem jest to, że mięśnie które powstaną zmienią się w tłuszcz, kiedy przestaniemy ćwiczyć. To jest po prostu niemożliwe. Oczywiście, kiedy przestajemy ćwiczyć to nasze mięśnie robią się mniejsze, gdyż mięśnie potrafią być spalane przy dużym chwilowym zapotrzebowaniu na energię.

Pokarmy bogate w błonnik

Dieta wysokobłonnikowa składa się z wielu rodzai pokarmów zawierających duże ilości błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Bardzo łatwo jest planować swoje posiłki wiedząc, jakie pokarmy zawierają dużo błonnika.

Jakie są zalety treningu siłowego?

Oczywiście jest wiele zalet treningu siłowego. Skupmy się jednak na tych najważniejszych:
- może zwiększyć gęstość kości co może na starość pomóc w walce z osteoporozą.

- większa ilość tkanki mięśniowej oznacza wyższe zapotrzebowanie energetyczne organizmu (mięśnie potrzebują energii) a co za tym idzie większy metabolizm. Większy metabolizm to z kolei szybsze spalanie zapasów energii, które są ukryte w naszym ciele w formie tłuszczu. Większa ilość mięśni spowoduje, że będziemy spalać w naturalny sposób więcej kalorii w ciągu dnia.

- podnoszenie ciężarów może także zapobiec przyszłym kontuzjom, ponieważ wzmocni mięśnie. Dodatkowo poprawi to także balans naszego ciała.

- Dodanie do treningu ćwiczeń siłowych pozwala na osiągnięcie idealnie szczupłej i jędrnej sylwetki. Bez tego jest to niemożliwe.

Jakich ćwiczeń warto spróbować?

Warto zacząć od najprostszych jak pompki, przysiady, prostych ćwiczeń na bicepsy i tricepsy z użyciem lekkich ciężarków. Warto także używać lekkich obciążeń przy przysiadach, czy wypadach.