Urządzenia do ćwiczeń aerobowych w domu

Ćwiczenia aerobowe to sposób na to, aby zrzucić trochę wagi i poprawić swoją ogólną kondycję fizyczną. Oczywiście wykonywanie ćwiczeń typu bieganie, jazda na rowerze czy pływanie na dworze jest jak najbardziej wskazane to niestety czasem ograniczenia pogodowe nie pozwalają nam na to. Wówczas z pomocą przychodzą urządzenia do ćwiczeń w domu, które symulują naturalny trening, ale w domowym zaciszu.
Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia w celu poprawienia kondycji polegają głównie na aktywności fizycznej, która zwiększa puls serca. Kiedy nasze serce bije mocniej spalamy więcej kalorii a co za tym idzie tłuszczu, niż w trakcie spoczynku. Poprawia się także kondycja naszego serca, układu krwionośnego i płuc, gdyż są one zmuszone do zwiększonego wysiłku podczas ćwiczeń. Więcej o ćwiczeniach aerobowych dowiesz się tutaj: ćwiczenia aerobowe .

Jeśli chodzi o ćwiczenia aerobowe to najpopularniejsze z nich to bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy różne formy aerobiku. Z wyżej jedynie pływania większość z nas nie jest w stanie wykonywać w domu.


Urządzenia do ćwiczeń aerobowych w domu

Bieżnia

Większość biegaczy woli oczywiście biegać na zewnątrz, gdzie można się cieszyć widokami, dźwiękami natury. Niestety pogoda nie zawsze na to pozwala, a nie każdy chce biegać podczas deszczu, czy kiedy jest zimno. Zwłaszcza w zimie bieżnia jest niezastąpiona dla miłośników biegania. W zimie ciężko zmobilizować się do biegania na dworze i to nie tylko dlatego, że jest zimno ale szybko robi się ciemno i kiedy wracamy z pracy zastaje nas już noc. Bieżnia rozwiązuje ten problem, ćwiczyć możemy niezależnie od pogody.

Rower stacjonarny
Ćwiczenia aerobowe w domu
Rower to oczywiście świetne ćwiczenie aerobowe. Mimo, że jazda na świeżym powietrzu jest dużo bardziej atrakcyjna to niestety podobnie jak z bieganiem, a nawet w większym stopniu, jazda na rowerze w zimie jest dla większości z nas zajęciem mało atrakcyjnym a często wręcz niebezpiecznym.

Ćwicząc w domu na rowerze stacjonarnym jesteśmy w stanie zasymulować jazdę na zewnątrz. Wystarczy zwiększać opór, aby symulować jazdę pod górę a zmniejszać opór i zwiększać prędkość pedałowania, aby oddziaływać maksymalnie na układ krwionośny, zmuszając go do szybszego pompowania krwi do mięśni.

Bardziej zaawansowane i drogie rowery potrafią być zintegrowane z komputerem i mogą wyświetlać trasę, po której jedziemy i automatycznie zmieniać opór tak, aby maksymalnie odwzorować oryginalną trasę. Jazda na rowerze w domu może być całkiem przyjemna, zwłaszcza, jeśli puścimy sobie ulubioną muzykę. Dodatkowo możemy to robić przed TV, oglądając ulubiony program.

Urządzenia eliptyczne - orbitrek

Urządzenie eliptyczne (orbitrek) to przykład urządzenia, które zmniejsza obciążenie stawów podczas treningu - w porównaniu z bieżnią. To jest podstawowa i główna zaleta orbitreka, ważna zwłaszcza dla osób mających problemy ze stawami. Ćwiczenia na orbitreku to jakby połączenie jazdy na rowerze z bieganiem, przy czym nie obciążamy tak stawów. Niestety z drugiej strony nie spalimy tak samo dużo kalorii na maszynie eliptycznej jak w przypadku bieżni. O tym, czy lepszy jest orbitrek, czy bieżnia możesz poczytać tutaj: orbitrek czy bieżnia?.

Skakanka

Najtańszy, jaki można sobie wyobrazić przyrząd do ćwiczeń aerobowych. Ten rodzaj ćwiczeń, jeśli jest wykonywany przez kilka, kilkanaście minut bez przerwy naprawdę okazuje się świetnym ćwiczeniem aerobowym. Zaletą skakanki jest to, że jest tania, nie zajmuje miejsca i możemy ją zabrać niemal wszędzie ze sobą.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz jakiejś inspiracji do ćwiczeń na bieżni, czy rowerze stacjonarnym to najlepiej zrobić sobie listę ulubionych piosenek, które najlepiej motywują nas do ruchu. Dzięki muzyce czas spędzony na treningu minie nam znacznie szybciej, dzięki temu będziemy w stanie dłużej ćwiczyć. Nie trzeba wspominać o tym, że po prostu będzie przyjemniej.