Zdrowe odżywianie, zmień swoje nawyki żywieniowe

Nie chodzi tylko o to co jesz ale jak, ile i kiedy. Twoje nawyki żywieniowe odgrywają dużą rolę w tym jak twoje ciało spala tłuszcz. Poprawa tych nawyków jest równie kluczowa jak wykonywanie ćwiczeń. Jeśli nawet dużo ćwiczymy ale nie przykładamy się w ogóle do tego co jemy to cały ten pot wyciśnięty podczas treningu może pójść na darmo.
Jakie są więc najlepsze wskazówki do zdrowego odżywania?

zdrowe odżywianie
Jedz 5-6 małych posiłków dziennie

Zamiast spożywać 3 duże posiłki w ciągu dnia postaraj się jeść nieco mniejsze porcje ale częściej, 5-6 razy dziennie. Postaraj się też jeść śniadanie w ciągu godziny od wstania z łóżka. To dlatego, że metabolizm organizmu zwalnia podczas nocy i śniadanie ma właśnie na celu pobudzenie go na nowo.

Sporo ludzi unika śniadań myśląc, że dzięki temu spożyją mniej kalorii w ciągu dnia. Jest to prawda ale w ten sposób głód z rana spowoduje iż metabolizm zamiast wzrosnąć jeszcze bardziej zwolni co odbije się w późniejszych godzinach.

Poza tym jedzenie częściej ale mniej spowoduje mniejsze poczucie głodu w ciągu dnia. Jedząc warzywa i owoce bogate w błonnik oraz pijąc wodę będziesz czuć sytość bez konieczności sięganie po przekąskę.

Oto przykładowy plan jedzenia na dzień:

1. 8 - śniadanie
2. 10 - mała przekąska
2. 13 - obiad
4. 16 - druga przekąska
5. 19 - Kolacja

Częstsze jedzenie zwiększa metabolizm

Proces trawienia spala kalorie więc jedząc kilka posiłków dziennie spalisz więcej kalorii poprzez trawienie pokarmów. Oczywiście nie oznacza to iż można jeść dużo złych pokarmów bogatych w tłuszcz i kalorie. Chodzi raczej o warzywa, owoce, chude mięso bogate w błonnik i białko. Zobacz jakie pokarmy idealnie nadają się do spalania tłuszczu: jedzenie spalające tłuszcz.

Przestań jeść 3 godziny przed pójściem spać

Pewnie słyszeliście o tym aby nie jeść po godzinie 19. Oczywiście jest to prawdziwe jeśli chodzi się spać około godziny 22. Jeśli chodzisz spać o godzinie 24 możesz spokojnie zjeść kolację nawet o godzinie 21.

Powodem ku takiemu zachowaniu jest fakt iż jedzenie musi zostać przetrawione a to wymaga czasu. Jeśli nie zrobimy tego to rano mogą pojawić się gazy i skurcze brzucha. Dajmy więc trochę czasu naszemu żołądkowi na przetrawienie kolacji. Ludzie narzekający na gazy nie zdają sobie sprawy iż wynikają one z nie przetrawionego jedzenia z kolacji.

Inna sprawa, że późne jedzenie powoduje iż twój organizm będzie zużywał energię na trawienie a główną ideą snu jest regeneracja organizmu. Chcemy przecież być wypoczęci i zrelaksowani z samego rana.

Jeśli już nie możesz oprzeć się zjedzeniu czegoś przed snem, niech to będzie jakiś owoc jak np: jabłko albo orzechy a nie kawałek czekolady.

Przestań zjadać stres

Pewnie łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić ale jeśli czujemy się zdenerwowani, zestresowani często sięgamy po jakieś przekąski będące zazwyczaj cukierkami, czekoladą czy jedzenie z fast foodów.

Takie zachowanie jest złe gdyż powoduje iż jemy nie dlatego że odczuwamy głód ale aby się uspokoić.

W takich przypadkach najlepiej jest nosić przy sobie jakieś przekąski, typu jabłko czy orzechy. Równie dobrze zaspokoją nasze potrzeby a nie odbiją się na nas w postaci większego brzucha.

zdrowe odżywianie

Co jeść a czego nie

Nie zmieniaj całkowicie swojej diety. Zacznij od jedzenia tego samego ale postaraj się zamienić pokarmy na te zdrowsze.

Jedz pełnoziarnisty chleb zamiast białego. Jeśli to możliwe to jedz brązowy ryż zamiast białego, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, białko z jajek oraz chude mięso, czy rybę.

Postaraj się pozostać z daleka od pokarmów, które są dla nas złe. Mam na myśli cukierki, ciastka i słodkie napoje. Staraj się dostarczać swemu ciału tego co naprawdę jest potrzebne jak: owoce, pełno ziarniste produkty, warzywa, orzechy i chude mięso bogate w białko a nie tłuszcz. Pij także dużo wody do 2l dziennie bo to pozwoli ci poczuć się nasyconym.

Spojrzyj teraz na swoje nawyki i zrób zmiany tam gdzie trzeba

Na początek zamień produkty niezdrowe tymi zdrowymi. Zacznij jeść częściej ale mniej. Zmiany nie powinny być gwałtowne, zrób to powoli. Możesz sobie zrobić 1 dzień w tygodniu kiedy nie trzymasz się zasad aż tak kurczowo.